czwartek, 26 października 2017

Nowi (liczni) Mistrzowie Kodowania kodują roboty

                 W kolejnej edycji Mistrzów Kodowania w naszej szkole biorą udział młodzi adepci z klas Ia i Ib. Ze względu na ogromne zainteresowanie zajęciami, podzielono młodych Mistrzów na dwie grupy, które spotykają się co dwa tygodnie na swoje dwugodzinne zajęcia dodatkowe. 
                Za nami dopiero trzy spotkania , podczas których wiele się już wydarzyło. Kodowaliśmy kubeczki, Poznawaliśmy roboty Dasha i Dota, a na ostatnich zajęciach poznawaliśmy nasze cztery małe Ozoboty.   
           Ozoboty to innowacyjna forma nauki programowania od świecącego robota rozpoznającego namalowane kreski do tworzenia skomplikowanych programów (zawierających pętle, instrukcje warunkowe, funkcje matematyczne). Rozpoznaje odpowiednie czarne, niebieskie, zielone linie i podąża ich śladem. 
            Modzi mistrzowie za pomocą flamastrów kolorowali jesienne trasy zgodnie z zasadami “języka ozobotów” (nie za cienka, nie za gruba, równa, bez ostrych zakrętów itd.) pokazanymi na planszach z Edu Sense. Z początku każdy jednak rysował po swojemu. Gdy powstał już kawałek trasy, następował kluczowy zwrot akcji – umieszczenie na niej Ozobotów, czyli test w praktyce.
Efekt spektakularny: Ozobot po krzywych liniach jeździć płynnie nie chce, więc dzieciaki bardzo chętnie je poprawiają tak długo, aż  będą idealne. Odkrywczo udzielali sobie wzajemnie wskazówek na temat tego, jak najlepiej rysować, jakich użyć mazaków, jakich kredek.
                Na zajęciach z ozobotem właściwie każdy z moich uczniów pracował całą lekcję lub dłużej pilnie rysując trasy, odczytując kody, rysując je starannie na trasie, śledząc ruch robota po linii. Nie umiem opisać nawet ile radości malowało się na dziecięcych buziach, gdy robot rozbłyskiwał zaplanowanym przez nie kolorem światła, równiutko pokonywał trasę, zatrzymywał się we wskazanych miejscach, tańczył i zawracał. W ten sposób młodzi mistrzowie napisali w prosty sposób swoje pierwsze programy. 
Było naprawdę sympatycznie , wszyscy angażowali się całym sercem :)







Zapraszamy do zobaczenia zdjęć w galerii: 


środa, 25 października 2017

Zachwyceni porgramowaniem!

W niedzielę zakończyła się 5. edycja Code Week, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania. Przez dwa tygodnie w całym kraju odbyło się ponad 2220 warsztatów dla dzieci, co daje Polsce drugie miejsce w Europie. Cieszymy się, tym bardziej że my zorganizowaliśmy aż 9 wydarzeń w naszej placówce. Kodowaliśmy na lekcjach, w świetlicy, w przedszkolu, na dywanie,  na pikniku jesiennym a nawet na jesiennych liściach.:)  
Certyfikaty pobrane ale kodowania nie odkładamy i pracujemy nadal bardzo aktywnie.




W tym roku koordynatorem Tygodnia Kodowania w Polsce było Ministerstwo Cyfryzacji. W ramach podziękowania właśnie od Ministerstwa Cyfryzacji otrzymaliśmy 30 zestawów gry do kodowania CodyRoby. 
Oj będzie się działo w zimowe popołudnia na naszych zajęciach:)






poniedziałek, 16 października 2017

Bardzo aktywny CodeWeek 2017 za nami!

Mnóstwo aktywności w naszej szkole i przedszkolu związanych z CodeWeekeim 2017.
Wszyscy uczniowie i przedszkolaki kodują co mogą😊 i gdzie mogą😊.

Kodowanie obrazków

Starsi Mistrzowie kodują kubki

Mistrzowie Kodowania budują wieżę

Mistrzowie Kodowania z klas I a i Ib grają w kubkowe sudoku

Nowi Mistrzowie Kodowania poznają Dasha i Dota

Kodujemy laurkę dla nauczyciela

Zakodowany CodeWeek

Dash i Dot zbierają dary jesieni

Przedszkolaki koduja obrazki

Ozoboty w jesiennych klimatach

Kodowanie na z liści dywanie

Sterowanie kotem Scratchem .

poniedziałek, 9 października 2017

Zaprogramowani na dobra zabawę!

Właśnie rozpoczął się  „Codeweek 2017”. Od 7 do 15 października w naszej szkole mają miejsca rożnego rodzaju aktywności związane z nauką programowania. Dzisiaj programowaliśmy „unplugged” za pomocą … plastikowych kubeczków.

Czy do nauki programowania potrzebny jest komputer ? Może się wydawać, że tak. Jednak dzisiaj dowiedzieliśmy się, że wystarczą do tego zwykłe, plastikowe kubeczki, które jak się okazuje wcale takie zwykłe nie są, mają ogromny potencjał edukacyjny...także w nauce podstaw kodowania
Cała godzina dobrej zabawy !
Na lekcjach przeprowadzonych w klasach a także na świetlicy było dużo radości. Królowała dobra zabawa i wyzwania związane z programowaniem kubeczków według instrukcji.   Uczniowie, nawet nie zauważyli, że podczas lekcji planują logicznie powiązane ze sobą akcje, przekładają swoje pomysły na język „programowania”, myślą analitycznie – przechodzą od wizualnych projektów do abstrakcji, a potem wracają do rzeczywistości naśladując komputer, który wykonuje przewidziane dla niego komendy.
















Dlaczego warto?
Umiejętności związane z kodowaniem i myśleniem komputacyjnym towarzyszą nam nieustannie w codziennym życiu. Dlatego też warto poświęcić im nieco uwagi. Nie wspominając już, że na przyszłym rynku pracy, czekającego na dzieci i młodzież, rynku, którego dokładnego kształtu nie potrafimy jeszcze przewidzieć, umiejętności te będą niezwykle cenne.

Nie zapominajmy też, że kodowanie, zwłaszcza to bezprądowe jest doskonałą zabawą i z całą pewnością rozrusza niejednego  ucznia.

wtorek, 3 października 2017

CodeWeek 2017: „Wpadnij i zachwyć się programowaniem!”

Wielkimi krokami zbliża się  Europejski Tydzień Kodowania czyli CodeWeek 2017.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Wpadnij i zachwyć się programowaniem!” 
i potrwa aż dwa tygodnie od 7 do 22 października !

W tym roku tydzień kodowania będzie trwał dłużej bo To wielkie święto kodowania i kolejna doskonała okazja do tego, by promować tę przyszłościową umiejętność wśród osób w każdym wieku.



U nas w szkole rozpoczniemy go 9 października, a zakończymy 20 października. Jesteśmy już na europejskiej mapie wydarzeń Tygodnia kodowania. 

Tak, jak w roku ubiegłym nasze zajęcia będą się odbywały w czasie lekcji zajęć komputerowych i informatyki, w świetlicy a także na zajęciach pozalekcyjnych. Kodować będziemy również w naszym przedszkolu.  
W tym roku zaplanowaliśmy dla Was tworzenie gier w Scratchu. Spotkacie się także z robotami: Ozobotami oraz Dashem i Dotem. 



 Zapraszamy do wspólnego programowania!